Interesanti

Āfrikas dārgums – marula

Āfrikā, tajos reģionos, kurus vietējie iedzīvotāji dēvē par veldām, aug apbrīnojami augi, viens no tiem – marula vai zinātniskais nosaukums Scelerocarya birrea no Anacardiaceae (mango) dzimtas.


Āfrikāņu veldas - meži ar jauktu veģetāciju, kas pārklāj neaugstu plato nogāzes un Austrumu Translāvijas, Dienvidāfrikas, Zimbabve, Botsvānas un Namībijas līdzenumus.
Lūk, tur arī aug marula. Paši prāvākie marulas eksemplāri sastopami Okavango upes deltā, Botsvānā. Šeit ļoti bieži var redzēt skaistuļus-leopardus, kas majestātiski izgūlušies uz varenajiem koku zariem. Spilgti dzeltenās acis miegaini šķielē, bet pēc tam pusdienas svelme dara savu – un Viņa Augstība Leopards aizmieg, gandrīz saplūstot ar koka mizu.Marulai ir ļoti garšīgi augļi un to vietējie iedzīvotāji ļoti plaši pielieto. No augļu mizas novārījuma sanāk garšīgs, specifisks dzēriens, līdzīgs tējai, sagrauzdētā veidā miza kalpo kā kafijas aizvietotājs. Mīkstā koksne tiek izmantota mākslinieciskai kokgriešanai, no tās pagatavo statuetes, krelles un citus etnogrāfiskos suvenīrus. Iekšējā mizas daļa tiek izmantota virvju darināšanai, bet no pašas mizas pagatavo brūnu krāsu. Kauliņu serde, kas sastāv no vienas-divām sēklām, ļoti bagāta ar proteīnu, to eļļa satur antioksidantus un oleīnskābi; šī eļļa tiek pielietota vietējā kosmētikā. Pat kukaiņi, kas laiku pa laikam uzbrūk šim kokam, dod labumu: afrikāņi lasa un, pēc apcepšanas, lieto pārtikā taureņu-pāvaču lielos kāpurus un vaboles-kokurbējas kāpurus. Lapas un miza tiek izmantoti tautas medicīnā, lapas ēd, lai mazinātu grēmas, bet vārošu mizas novārījumu, kas satur antihistamīnus pielieto inhalācijām. Mizas gabaliņi, nostādināti aukstā ūdenī, kalpo kā līdzeklis pret caureju un dizentēriju, miza ir arī diezgan efektīvs līdzeklis pret malāriju.

MARULAS AUGĻI


Marulas augļi līdzīgi plūmēm, vispirms ir zaļā krāsā, bet pēc tam, atbilstoši nogatavošanās pakāpei, kļūst sviestaini dzelteni. Augļi ir pārklāti ar biezu, mīkstu, ādainu apvalku, zem kura slēpjas balts, pašķidrs mīkstums ar lielu, cietu kā akmens, kauliņu. Marulas augļiem piemīt asa, salda smarža, tajos ir milzīgs С vitamīna daudzums – 4 reizes vairāk kā apelsīnos. Kauliņš arī satur daudz minerālu un vitamīnu. Marula ir īsts Āfrikas dārgums, arheoloģiskie izrakumi ir parādījuši, ka tā kalpo kā uztura avots daudzām afrikāņu ciltīm jau vārāk kā 10 tūkstoš gadus.
Bet, protams, galvenais marulas pielietojums - tās augļu izmantošana kulinārijā. Bērni ar lielu prieku dzer atdzesētu sulu, marulas mīkstums kalpo kā piedeva vietējiem eksotiskiem ēdieniem. No augļiem gatavo konfektes, džemu un želeju pēc tradicionālām receptēm, bet apreibinošo brāgu – pēc oriģinālas vietējās receptes, iepriekš mērcējot gatavos augļus ūdenī.
Arī leģendas nav gājušas secen marulai. Vendas cilts tauta tic, ka ar marulas palīdzību var "pasūtīt" nākamā bērna dzimumu. Ja grūtniecības laikā sievietei dot sieviešu dzimtes marulas koka sasmalcinātu mizu, tad piedzims meitenīte, bet vīriešu dzimtes, tad puika.
Aborigēni marulas augļus vērtē ļoti augstu – sniegt marulas rieksta serdi kā dāvanu – nozīmē izrādīt augstāko draudzības pakāpi.
Afrikāņi ļoti saudzīgi attiecas pret marulu. Dēļ tās plašā pielietojuma daudzu cilšu dzīvē, šos kokus, praktiski, neizcērt.

MARULAS EĻĻA

Eļļu iegūst no riekstu serdes ar aukstās presēšanas metodi, saglabājot visas vērtīgās rieksta īpašības. Tā ir pazīstama ar savām neparastajām barojošajām, mitrinošajām, izlīdzinošām īpašībām un pat kā afrodiziaks (līdzeklis stimulējošs seksuālo tieksmi). Tā ir bagāta ar dabiskiem antioksidantiem, oleīnskābi un palmitīnskābi, С vitamīnu. Satur kāliju, kalciju, magniju, līdz 28% proteīna un joda.
Šī eļļa piemērota jebkuras ādas kopšanai, īpaši sausai, iekaisušai un atūdeņotai ādai. Tiek izmantota apdegumu, rētu ārstēšanā, likvidē ādas kairinājumus un apsārtumus. Aizsargā no brīvajiem radikāļiem.

Skaistuma institūts "Liorá" rekomendē:


Procedūras:
Ādas kopšanai mājas apstākļos:

Atpakaļ

Marts, 2018

Mūsu speciālisti labprāt
atbildēs uz visiem Jūsu jautājumiem.
Pieteikties jaunumu saņemšanai
Latviešu valodā. nomainīt