Interesanti

Sāls Guérande

Gadsimtu garumā Dienvidu Bretaņā (Francija) cilvēki un okeāns kopā strādāja „vaiga sviedros”, lai izveidotu pussalu Guérande, radot Eiropā vistālāk ziemeļos esošās sāls māršas. No Guérande (dienvidos) līdz Assérac (ziemeļos) sāls māršas plešas uz māla augsnes vairāk kā 2000 hektāriem 9 apdzīvotās vietās.

guerande.jpgSāls vārītavu veidošanās sākās vēl 9. gadsimtā un turpinājās vairāku gadsimtu garumā. Ap 1500. gadu purvi sasniedza 80 % no pašreizējās platības. Pēdējā sāls vārītava tika uzcelta ap 1800. gadu. 19.-ā gadsimta vidū sākās pakāpeniska sāls iegūšanas tempa samazināšanās dažādu iemeslu dēļ: konkurence no sāls šahtu puses, sāls patēriņa samazināšanās. Sāli Guérande agrāk tirgoja visā Bretaņā, neapliekot ar nodokli, kamēr imperators Napoleons Bonaparts nenolēma to aplikto ar nodokli.
Dažas purva daļas tiek klasificētas kā rezervāts (svarīgākais etaps migrējošiem putniem) un tās pārvalda piekrastes aizsardzības organizācija. 1971. gadā šie purvi tika iekļauti aizsargājamo mitrāju sarakstā Ramsāres konvencijas ietvaros.

guerande salt.jpgGuérande sāls vārītavas ietver sevī divus aizsargājamos dīķus:
- Guérande dīķis: vislielākais un vispazīstamākais starp Guérande un Croisic pussalām
- Mès dīķis pēc platības ir mazāks. Šis dīķis ir pats pazīstamākais Ziemeļeiropā.

Tie ir daļa no Atlantijas okeāna sāls vārītavas, vairāk kā trīs ceturtdaļas no tiem atrodas Žironde un Kiberonas pussalā.

marais_guerande_credit_pascal_francois_800x562_2.jpgStrādnieki savāc aptuveni 15 000 tonnas sāls gadā un aptuveni 300 tonnas Fleur de sel („sālsziedi”). Sāls vārītavas darbības princips ir vienkāršs. Kanāli, kuri apgādā ūdenstilpnes ar jūras ūdeni, „izmanto” paisumus un bēgumus. Sāļais ūdens iztvaiko dažādos fleur de sel.jpgdambjos līdz, kamēr tur paliek vien tikai daži centimetri jūras ūdens. Pēdējā etapā sāls kristalizējas un izveidojas Fleur de sel un rupjā sāls.

Sāls Guérande tiek savākta ar rokām Francijā un ir 100 % dabisks produkts. Sezonas, atšķirības paisumos/bēgumos dēļ sāls graudiņu izmēri nedaudz atšķiras cits no cita.
Bernard Cassière iepērk sāli savai jaunajai līnijai Sweet & Salty tieši no paša ražotāja.

Resursi: Bernard Cassière zinātniskie materiāli, Wikipedia

Atpakaļ

Aprīlis, 2018

Mūsu speciālisti labprāt
atbildēs uz visiem Jūsu jautājumiem.
Pieteikties jaunumu saņemšanai
Latviešu valodā. nomainīt